Столітня війна

Причини столітньої війни

Едуард III, Філіп VI та корона Франції

Середньовічна Європа була часом тотальної релігійності, васального права, становості та воєн. Затяжні конфлікти між кланами і династіями могли тривати кілька поколінь на різному рівні: від селян до королів. Протистояння гвельфів і гібеллінів чи арманьяків і бургіньйонів є лише найяскравішими прикладами таких конфліктів. Мабуть, найбільшим конфліктом Середніх віків було протистояння французьких та англійських королів (Капетінгів та Валуа з одного боку та Плантагенетів з іншого), кульмінацією якого стала Столітня війна.

Французьке королівство та «імперія Плантагенетів» у середині 12 ст.

Витоки війни слід шукати в часи якщо не Вільгельма Завойовника, то Генріха II, Алієнори Аквітанської, Річарда I та Івана Безземельного. У 14 столітті конфлікт, що тліє, спалахнув з таким розмахом, якого Франція не знала давно. В 1337 англійський король Едуард III у відповідь на недружні дії короля Філіпа VI, який спробував позбавити свого далекого родича володінь в Аквітанії, оголосив війну французькому королю. Саме володіння англійськими королями Аквітанією (а точніше її частиною — Гієнню) стало однією з головних причин Столітньої війни, оскільки французьким королям доводилося миритися з існуванням великого земельного комплексу, який знаходився у володінні англійських королів, як французькі графи, які були васалами Капетингів, але насправді колишніх суверенними та могутніми правителями Англії та значних територій на континенті. Коли на початку 14 століття династія Капетингів припинилася, на престол зійшов Філіп VI, що відкрило нову сторінку історії Франції. На троні запанувала династія Валуа, що дало формальний привід вступу Едуарда Плантагенета у боротьбу з Францію. Сам термін Столітня війна є вже пізнішим історіографічним конструктом, що з’явився в XIX столітті і ніколи не використовувався ні власне учасниками подій, ні хроністами тих часів. У виставі сучасників це був швидше черговий виток тривалого протистояння французької та англійської корон, серія воєн, що почалася куди раніше 1337 і закінчилася зовсім не в 1453 (умовний рік закінчення Столітньої війни). Але про все по порядку.

Від Кресі до Орлеану

Перший етап війни, мабуть, найблискучіший для англійської зброї, пройшов під прапором короля Едуарда III і його сина Едуарда «Чорного принца» — короля Едуарда IV, що не відбувся, і одного з кращих тактиків Середніх віків. І хоча війна офіційно була оголошена в 1337, а вже в 1340 англійський флот здобув блискучу перемогу при Слейсі (недалеко від Брюгге), забезпечивши собі панування на морі, на територію Франції війна була перенесена тільки в 1346 після висадки королівського війська на півночі . Армія Едуарда III складалася переважно з важкої лицарської кінноти (меншою мірою) та знаменитих англійських лучників (більшою мірою). Пройшовшись вогнем і мечем містами і весями, Едвард змусив французів, які прагнули помститися за спалені володіння, діяти. Наприкінці літа того ж року армії зустрілися біля містечка Кресі, де французи були розгромлені, буквально перемелені англійськими лучниками і лицарями, які зайняли відмінну позицію. Ця битва важко вдарила по бойовому духу французів, але не призвела до негайного закінчення війни. У вересні 1347 року сторони, виснажені боротьбою, уклали перемир’я, що продовжилося аж до 1355 року.

Незважаючи на всі спроби папи та інших впливових осіб примирити Едварда з королем Філіпом, після його смерті в 1350 з Іоанном, що успадковував французький трон, війна спалахнула з новою силою. У 1355 році в Аквітанії з великим королівським військом висадився Едвард Плантагенет – син короля, прозваний Чорним принцом. Блискучі кампанії принца в Аквітанії та Пуату, тактичною вершиною яких стала битва при Пуатьє (19 вересня 1356), і походи короля та його прихильників на півночі, поставили Францію на край загибелі – король Іоанн потрапив у полон, країна була розорена англійцями, які контролювали всю Францію та значні території на півночі, а в самому королівстві розгорілися повстання в Парижі та знаменита Жакерія. По світу, ув’язненому в 1360 році в Бретіньї, династія Валуа була принижена, а король Едвард отримав владу, яка і не снилася його батькові. Едварди нарешті взяли реванш через невдачі своїх попередників, а Англія стала справжньою континентальною державою. Але не надовго.

Французька реконкіста

Поставлені навколішки Валуа було неможливо миритися зі сформованим становищем. Карл V – третій король династії, син померлого в англійському полоні Іоанна II, зумів привести французькі фінанси та армію в порядок, а коннетабль Франції Бертран Дюгеклен – взяти численні фортеці, що знаходилися в руках англійців, так що до 1380 їх володіння з пунктів із округом на різних ділянках французького узбережжя, включаючи Кале та Бордо. Тепер проблеми почалися вже в англійців – у відповідь на поразки на континенті і непомірні побори в самій Англії спалахнуло повстання Уота Тайлера, а завойований на початку 14 століття Уельс фактично відокремився від Лондона. У 1396 король Річард II, що успадковував в 1377 англійський престол, уклав перемир’я, що тривав аж до 1415, після чого війна продовжилася з новою силою. Настав найдраматичніший етап Столітньої війни – Ланкастерська війна.

Висадка чергової англійської армії на континенті, розгром французів при Азенкурі, вступ у війну Бургундії, що претендує на домінування в регіоні, призвели до того, що більшість країн, включаючи все північне та західне узбережжя, Париж і навіть Реймс — місто коронації французьких королів, виявилися затятими супротивниками французького короля Карла VII. Тепер навіть умови принизливого договору 1360 виглядали не такими вже й важкими. Країна була на краю загибелі, коли на сцені історії з’явилася знаменита Жанна д’Арк. З її ім’ям пов’язується корінний перелом у боротьбі з англійцями та бургундцями, хоча вона була страчена через два роки після деблокади Орлеана і штурму англійського облогового табору Турель в 1429 році. Орлеанська діва була символом Франції, що бореться: один тільки вид юної дівчини, яка безстрашно кидалася в атаку, надихав французів на подвиги.

Втім, остаточно розгромити англійців та звільнити територію королівства цілком Карлу VII так і не вдалося: класичні середньовічні армії не могли перебувати під списом довше за кілька тижнів. Лицарі та воїни, відслуживши встановлений термін, мали права повернутися у свої володіння або, як мінімум, вимагати плати за надстрокову службу. У цьому жандармське, лицарське військо не відрізнялося ні високим рівнем організації, ні спаяністю, ні дисципліною. Ніяка середньовічна економіка не могла сплатити безстроковий зміст мас лицарів з неясним результатом, так що Карл VII, уклавши в 1444 Турське перемир’я, що передувало заключному етапу війни, вирішив створити власні більш-менш регулярні (наскільки це було можливо в умовах середини 15 століття) війська , що скликаються за королівськими указами – ордонансами. Так з’явилися знамениті ордонансові роти, які стали однією з причин перемоги Франції та найвищим досягненням військового мистецтва Середньовіччя.

Битва за Кастійона — французька помста

Ордонансові роти складалися з копій — свого роду відділень, тобто нижчих тактичних одиниць, вістрям яких був важкоозброєний вершник-жандарм, підтримуваний кутильйо — вершником, озброєним легше, ніж його товариш, але також боролися в ближньому бою. Жандарм-кутильє доповнювали кілька лучників, необов’язково озброєних луком і навіть нерідко билися врукопашну, і паж чи слуга. Списи зводили до десятків, десятки утворювали роти, а роти склали основу французького війська на найближчі сто років. Служити в ордонансах було престижно і вигідно — для бідних дворян служба в ротах була справжньою путівкою в життя, але й вимоги пред’являлися для феодального ополчення нечувані: обов’язкова постійна військова підготовка у мирний час, знання та утримання свого місця в строю, чітке та чітке як на марші, так і у бою. Звичайно, ордонанси за своїм  вишколом були далекі не тільки від наполеонівської чи фридрихівської кінноти, але навіть рейтар Карла V, які поховали жандармерію в наступному XVI столітті, проте для середньовічної армії це був великий крок уперед.

17 липня 1449 року військова рада, скликана французьким королем, ухвалила відновити війну з ворогом, а вже в жовтні Карл VII увійшов до Руану — столиці Нормандії. 12 квітня 1450 року англійці зазнали поразки при Форміньї, порівнянної за масштабом з битвою при Кресі, тільки зі зворотним результатом. Тепер, коли Нормандія була захоплена французами, остаточний підсумок війни розгорівся в Аквітанії, яка стала причиною конфлікту. Не відразу, але французам вдалося підкорити Гієнь – останню область, що знаходилася в руках англійців: головні міста і фортеці були взяті і зазнали кари за боротьбу проти французького короля (після тріумфального походу Карла в 1451 аквітанці повстали, впустивши англійців, за що і  17 липня 1453 року англійська армія лорда Талбота була вщент розбита французами, що приховалися за частоколом. Шквальний вогонь примітивної ще артилерії в комбінації з атакою французької кавалерією, що прийшла до поля бою, не залишили шансу англійцям. Сам Талбот упав, більшість його армії загинула або розбіглася. Так закінчилася остання битва Столітньої війни.

Війна Троянд: продовження конфлікту?

Незважаючи на припинення бойових дій і остаточне захоплення Аквітанії французами, мирний договір не був укладений ні в 1453, ні в 1454 році. через територію. У 1455 році в самій Англії почалася своя династична суперечка — знаменита війна Червоної та Білої троянд, і про продовження війни на континенті в Лондоні, здавалося б, мали забути. Насправді небезпека продовження війни між Францією, з одного боку, і Англією в союзі з Бургундією з іншого зберігалася до кінця правління Карла VII, який помер у 1461 році і навіть за престол Людовику XI, який успадкував престол, всі сили якого були спрямовані на розлад потенційного англо-бургундського союзу та недопущення нового руйнування країни, що ледве почала відновлюватися від ста років руйнувань та пограбувань.

Етапи столітньої війни

У 1475 році англійський король Едуард IV висадився на континенті з значним військом, мріючи знову поставити Францію на коліна, проте все сталося інакше. Людовік XI хитрими дипломатичними маневрами, демонстрацією сили та щедрими пожертвуваннями змусив ворога не лише покинути землі королівства, а й укласти перемир’я строком на сім років. Англійський король не відмовився ні від Аквітанії, ні навіть від французької корони. Війна ще неодноразово загрожувала спалахнути з новою силою: у 1477, 1482, 1487 і 1488 роках англійські королі загрожували розпочати збройний конфлікт, збирали війська, а парламент санкціонував військові витрати, проте щоразу були причини відкласти похід. Не останню роль серед цих причин відігравала дипломатія та політика французів. У 1477 році за Нансі від швейцарської алебарди впав, не залишивши спадкоємців, бургундський герцог Карл Сміливий, і престол у Діжоні виявився вакантним. Небезпека англо-бургундського союзу минула, а самі англійці так і не ризикнули вступити у війну за бургундську спадщину, поділену між Валуа та Габсбургами. В 1533 останній великий оплот англійців на континенті – фортеця Кале – нарешті був захоплений військами Франциска I, а сам титул “король Франції” зник з титулатури Тюдорів тільки в 1801!

Для історії Франції Столітня війна стала поворотним моментом. З одного боку, країна, особливо центр, де розташовувався королівський домен, була розорена, сільське населення бігло до міст або тяжко постраждало від рейдів та набігів воюючих сторін та бандитських банд. При цьому військові випробування сприяли нівелюванню ролі Генеральних Штатів в управлінні королівством і радикальному зменшенню самостійності старої земельної знаті, формуючи автократичну, з сильною королівською владою та розгалуженим бюрократичним апаратом державу, яка переросла в державу Людовіка XIV. І якщо у війну Франція вступила, являючи собою ковдру ф’єфів і міст, то до битви при Кастійоні можна говорити про менталітет і погляди єдиного французького народу, сподівання та надії якого фокусувалися на фігурі суверенного монарха. Для історії Англії Столітня війна стала поворотним моментом: за десятиліття воєн англійська знать і чиновництво відмовилися від французької мови, прийнятої як при дворі, а й у діловодстві. Саме в ході війни народжується повсякденна, державна англійська мова, а невдачі на континенті змусили англійців відмовитися від експансії поза Британськими островами, зосередившись на експорті та морській торгівлі. За влучним зауваженням французького історика Перруа, «тюдорівська Англія гратиме роль балансира … вступаючи в союз то з імперією, то з французами», між якими ось-ось почнеться не менш цікава суперечка.

Отже,  столітня війна завершилась  перемогою Франції в 1453 році та капітуляцією англійського гарнізону в Бордо.

Відео англійською про столітню війну

                               

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *