Булінг

Що таке буллінг в школі

Буллінг англійською bullying – “залякування”, “знущання”, “травлення”) – це агресія одних дітей проти інших, коли мають місце нерівність сил і жертва показує, як сильно це її зачіпає.

Буллінг  не завжди виявляється у фізичному нападі. Найчастіше відбувається психологічне насильство у формі:

  • словесного цькування (образи, злі та непристойні жарти, глузування та інше);
  • поширення чуток та пліток;
  • бойкоту (одна з найнебезпечніших форм буллінгу, оскільки найчастіше призводить до суїциду).

Хто такий булер

Булери – це діти, які виступають агресорами. Хоча в процесі буллінгу вони перебувають у позиції сили, насправді булерам теж доводиться несолодко. Причиною такої поведінки найчастіше є проблеми у сім’ї.

Хто бере участь у шкільному булінгу

Буллінг найбільш поширений у початковій та середній школі. До 10-11 класів на тлі процесів дозрівання мозкових структур і здібності у підлітків до саморегуляції він поступово сходить нанівець.

Дослідження про частоту проявів буллінгу в залежності від класу, проведене Даном Ольвеусом.


Якщо у колективі почалося цькування, складно не включитися. У буллінгу багато ролей. Три основні: буллі (вигадують і очолюють знущання), спостерігачі (начебто осторонь конфлікту, але все одно схвалюють або засуджують агресорів) і жертва.

На жаль, у ситуації буллінга марно займати відсторонену позицію. Навіть якщо нападкам піддається лише один однокласник і вашу дитину «це не стосується», спостерігачі отримують не меншу, а часом і більшу травматизацію.

У психології є термін «травма спостерігача». Часто дитина не може самостійно впоратися з досвідом спостереження за насильством. Буллінг завдає шкоди психічному здоров’ю не лише жертви, а й дітей, які перебувають у позиції безмовних свідків.

Що робити, якщо дитина стала жертвою булінгу

Жертвою буллінгу може стати абсолютно будь-яка дитина, незалежно від благополуччя сім’ї, турботи батьків та рівня розвитку. Важливо, щоб дорослі не залишали поза увагою випадки цькування, навіть якщо агресія (поки що) не спрямована на їхніх дітей.

Як розпізнати буллінг і чим він небезпечний

Якщо дитина стала жертвою, але не розповідає про це безпосередньо, про цькування можна здогадатися за іншими фізичними та психологічними ознаками:

  • безпричинні болі в животі та грудях;
  • небажання йти до школи та погана успішність;
  • нервовий тик, енурез;
  • сумний вигляд, занепокоєння, тривожність;
  • порушений сон, кошмари;
  • тривалий пригнічений стан;
  • почастішали застуди та інші захворювання;
  • схильність до усамітнення, небажання спілкуватися;
  • проблеми з апетитом;
  • зайва поступливість та обережність.

Шкільне цькування має найнеприємніші наслідки для всіх учасників. Учні, що піддаються буллінгу, перебувають у депресії, схильні до розвитку психічних розладів і нерідко роблять спроби самогубства.

Діти-агресори мають проблеми зі шкільною успішністю, набувають кримінальних нахилів і змушують педагогічний колектив займатися підтримкою дисципліни замість ведення уроків.

Очевидці цькування найчастіше відчувають страх опинитися на місці жертви і можуть приєднатися до булерів. Або відчувають почуття провини за своє невтручання і отримують травму спостерігача. Таким чином, шкільні знущання підривають всю систему освіти, провокуючи загальну напругу, відчуження та жорстокість.

Як боротися з буллінгом

Підлітковий буллінг — проблема, на вирішення якої потрібен комплексний підхід. З цькуванням у школі має розбиратися не дитина сама, а всі сторони — батьки, вчитель і сам школяр. Головна порада для тих, хто зіткнувся з буллінгом, — якнайшвидше отримати консультацію фахівця. Але давайте розглянемо, як діяти кожній із сторін.

Що робити батькам

Батьки дитини-жертви відчувають провину, сорому, гнів, біль і безсилля. Через це іноді замість підтримки та співчуття обрушуються на нього з порадами та звинуваченнями: «Що ж ти не дав здачі?!», «Не будь ганчіркою!», «Сам винен» і таке інше.

Важливо зрозуміти, що це може статися з будь-якою сім’єю. Тут ніхто не винен, особливо сама дитина. Якщо ви відчуваєте, що як батько не справляєтеся із ситуацією (а це нормально), то насамперед потрібно самому отримати підтримку близьких чи психолога.

Після консультації з фахівцем ви зможете нормально поговорити про те, що сталося з дитиною. Ось фрази, які допоможуть вам розпочати діалог.

“Я тобі вірю”. Це дасть дитині зрозуміти, що разом ви впораєтеся з проблемою.
«Мені шкода, що це сталося». Це сигнал, що ви поділяєте його почуття.
“Це не твоя провина”. Покажіть дитині, що в цій ситуації вона не самотня, багато її однолітків стикаються з різними варіантами залякування та агресії.
“Добре, що ти мені про це сказав”. Доведіть, що дитина правильно зробила, звернувшись до вас.
«Я люблю тебе і намагаюся зробити так, щоб тобі більше не загрожувала небезпека». Ця фраза дозволить відчути захист та з надією подивитися у майбутнє.
Намагайтеся завжди підтримувати довірчі стосунки з дітьми, щоб вони змогли вчасно попросити про допомогу.

Що робити вчителю

Робота з буллінгом у школі та в класі – окрема велика тема. Ось лише один приклад, як можна вчинити вчителю.

Ситуація: дві дівчинки оголосили бойкот третьої. Вчитель, отримавши згоду жертви та її батьків, організує зустріч із ініціаторами бойкоту та ще чотирма хлопцями, які посіли нейтральну позицію. Викладач пояснює дітям, що відчуває дівчинка і просить їх придумати два-три можливі рішення, як зменшити її страждання. Відчуваючи важливість своєї місії, діти активно входять у «проект». Раз на тиждень усі учасники зустрічаються та розповідають про свої успіхи. Через кілька таких зустрічей ситуація, як правило, вичерпується.

Однак, на жаль, не всі батьки знаходять підтримку з боку школи. Тоді майже єдина «опція» — догляд за сімейною освітою. Просто зміна школи не завжди працює, тому що цькування може повторитися. Під час сімейного навчання у вас буде достатньо часу на обговорення з дитиною його досвіду, що травмує.

Що робити дитині

Дитина через вік не може сама захиститися від буллінгу. Це робота дорослих. Однак є базові речі, які дорослі мають пояснити йому для профілактики конфліктів:

  • Розповідати про випадки буллінгу дорослим, яким довіряєш, правильно, це не стукотство.
  • Потрібно зміцнювати самооцінку та поводитися впевнено. Бути наполегливим та сильним (хоча б зовні).
  • Не можна сподіватися помститися за допомогою ще більшої жорстокості. Це спричинить нові проблеми. Краще шукати друзів серед однолітків та використати найпотужнішу зброю проти агресії – гумор.
  • Необхідно уникати ситуацій, у яких можливе цькування, та відхиляти пропозиції взяти участь у ній.
  • Якщо став свідком насильства, потрібно негайно привести когось із дорослих або порадити жертві піти по допомогу до батька чи вчителя, якому вона довіряє.

Що робити, якщо твоя дитина – булер

Найчастіше булерами стають діти, які зазнають насильства в сім’ї, а також пережили психотравмуючі моменти в минулому. Якщо батько б’є і принижує хлопчика вдома, то з великою ймовірністю наступного дня він спробує відігратися на слабкіших однокласниках. Такій дитині безперечно потрібна допомога спеціалістів, але головне — проаналізувати, що відбувається у вашому домі.

Але бувають випадки, коли булер має високу самооцінку разом зі зниженою емпатією і цілком усвідомлює свої дії. Такій дитині необхідні жорсткі межі та зрозумілі наслідки її дій. Поговоріть із ним про це. Розкажіть про свій досвід як жертву або агресора.

Зверніть увагу на оточення дитини: чи не зазнає вона насильства з боку більш дорослих приятелів (іноді досить постійних саркастичних зауважень).

Зрештою, сходіть на консультацію до сімейного психолога, щоб усім разом розібратися в тому, що відбувається. Часто зробити це самотужки неможливо.

Булінг висновок

Стати жертвою буллінгу може будь-яка дитина, незалежно від фізичних, інтелектуальних здібностей чи матеріального становища. Психологічну травму зазнають не лише учасники цькування, а й її свідки.

Якщо ви дізналися, що у вашій школі практикується цькування, не можна залишатися осторонь і пускати ситуацію на самоті. Обговоріть її з учителями та іншими батьками та постарайтеся знайти вихід.

Поговоріть про буллінг зі своєю дитиною, поясніть, як потрібно діяти, якщо він або інші діти в школі зазнають знущань. Розвивайте у дитини емпатію та повагу кордонів інших людей, щоб вона сама не стала агресором.

Але якщо незважаючи ні на що ваша дитина регулярно піддається нападкам однокласників — убезпечіть її від досвіду, що травмує, змінивши школу або форму навчання.

2 thoughts on “Булінг

  1. Дякую за корисну й цікаву статртю, тепер знаю як коротко описати себе.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *