Поняття «хюґе» неможливо дослівно перекласти на українську мову. У датчан це своєрідне поєднання затишку, комфорту і благополуччя. Як його створити? Ми зібрали 8 рад з книги «Hygge. Секрет датського щастя ».
Згідно з даними соціологічних опитувань, данці – одні з найщасливіших людей в Європі. Вони регулярно зустрічаються з друзями і рідними і частіше за інших відчувають спокій і умиротворення.
Здавалося б, приводів для радості у датчан не більше, а то і менше, ніж у інших європейців. Клімат в Данії НЕ райський, темніє рано, ціни високі, податки астрономічні, працювати доводиться багато. Однак у датчан є те, чого немає у жителів інших країн: життєва філософія під назвою «хюґе», яка укладається в кілька нехитрих правил.
«Хюґе» походить від норвезького слова, що означає благополуччя, добробут. Сьогодні інтерес до нього у всьому світі зростає. Журналісти подорожують по Данії в його пошуках, в одному з коледжів Великобританії викладають курс датського хюґе, по всьому світу з’являються пекарні, магазини і кафе в стилі хюґе. Але як же створити його? Секретів не так багато.
1. Зробіть будинок і офіс затишними
Данський дизайн вважається мінімалістичним. В інтер’єрі данці вважають за краще світлі відтінки: білий, сірий, пильно-блакитний. При цьому вони багато уваги приділяють м’якому освітленню, часто використовують свічки (навіть вдень!) І обожнюють прикрашати будинки милими деталями. Свічки, абажури, м’які подушки і пледи, картини на стінах, полки з улюбленими книгами, керамічний посуд – ці дрібниці створюють затишок і комфорт.
При цьому елементи декору не повинні бути вигадливими або розкішними. Швидше, вони повинні радувати око, залишаючись в деякій мірі непомітними. Важливі і тактильні відчуття.
Данці віддають перевагу натуральним матеріалам, до яких приємно доторкнутися, – дереву, вовни, льону, глині. Спробуйте за допомогою нехитрих прийомів зробити будинок і офіс місцями, куди хочеться приходити, і ви відразу відчуєте себе щасливіше. На це дійсно варто витратити час і сили.
2. Запрошуйте гостей
Спілкування з друзями і рідними в соціальних мережах ніколи не замінить реального. Майк Вікінг знайшов цим фактам просте пояснення: «Хтось кладе руку вам на плече, цілує вас або гладить по щоці, і вас негайно наповнює спокійна радість. Дотик вивільняє окситоцин, який викликає у нас почуття щастя і зменшує відчуття стресу, страху і тривоги».
Тому хюґе в повній мірі можна відчути тільки в колі близьких людей, з якими можна розслабитися і побути собою. Зустрічатися з ними краще вдома, а не в кафе або ресторані. Чим не привід завести традицію збиратися всією сім’єю на недільну вечерю або запрошувати друзів суботнім вечором пограти в настільні ігри? Телефони та інші гаджети на цей час краще відключати.
3. Навчіться смачно готувати
Цей пункт випливає з попереднього. Затишні домашні посиденьки -це смачне частування. І це не разморожена піца і не суші на замовлення. Щоб відчути хюґе, потрібно навчитися пекти смачні пироги з корицею, готувати рагу, пряний глінтвейн і гарячий шоколад.
«Високий рівень споживання м’яса, кондитерських виробів і кави в Данії безпосередньо пов’язаний з хюґе, – пише Майк Вікінг. – Одна з обов’язкових його умов – бути добрим до себе, балувати себе і давати собі і іншим можливість ненадовго відступити від принципів здорового способу життя. Солодощі – це хюґе. Випічка – це хюґе. Кава і гарячий шоколад теж. А ось морквяні палички – вже не дуже ».
Крім того, готувати їжу по-датськи – це значить насолоджуватися неквапливістю і всіма етапами процесу. Вибрати рецепт з книги, піти на ринок і купити найкращі інгредієнти, залучити до готування інших членів сім’ї, а потім усім разом насолоджуватися приголомшливим ароматом, що доноситься з духовки.
4. Стати активніше
Данці люблять смачно і ситно поїсти, але ожирінням страждає лише невеликий відсоток населення. Секрет полягає в активному способі життя. І це не виснажливі тренування в фітнес-клубі. Це рух, який приносить задоволення, переважно на свіжому повітрі. Сімейні прогулянки по горах, скандинавська ходьба, велосипедні походи.
До слова, на роботу більшість датчан воліє добиратися на велосипеді. Клімат в цій країні, як і у нас, не самий для цього сприятливий. Але пробки на дорогах і штовханина в громадському транспорті – це стрес, а велосипед – це хюґе. А все інше – питання правильної екіпіровки.
5. Носіть комфортний одяг
На щастя, модні дизайнери, можливо, самі того не підозрюючи, ще кілька сезонів тому взяли хюґе на озброєння. Кросівки і лофери замість туфель на підборах, затишні пальто-oversize замість коротких курток, худі, теплі светри, м’які шарфи, довгі кардигани, широкі штани і т.д.
У чашці чаю більше хюґе, ніж в келиху шампанського, в настільних іграх – більше, ніж в комп’ютерних.
Все, звичайно ж, з натуральних, приємних на дотик тканин. «Датська мода лаконічна, елегантна і не вимагає великих зусиль. Вона поєднує в собі кращі якості хюґе і мінімалістський функціональний дизайн», – намагається пояснити суть Вікінг.
6. Насолоджуйтесь простими радощами
Найкращі речі в житті нам дістаються даром. Краса навколишнього світу, сміх дітей, посмішки близьких, спокійний вечір вдома з коханою людиною або з гарною книгою – саме ці моменти складають щастя життя. І потрібно вміти цінувати їх, а не матеріальні блага.
«Простота і скромність – головні складові хюґе. Просторікувати про свої досягнення і виблискувати «Ролекс» – значить не тільки демонструвати поганий смак, але і псувати хюґе», – пише автор і продовжує:« У чашці чаю більше хюґе, ніж в келиху шампанського, в настільних іграх – більше, ніж в комп’ютерних , в приготовленої їжі – більше, ніж в купленій. Можливо, хюґе невигідно для капіталізму, зате корисно для особистого щастя ».
7. Заведіть хобі
Життя не може обмежуватися тільки роботою і сімейними клопотами. Дуже важливо, щоб у вас було творче заняття, яке приносить задоволення, – орігамі, в’язання, гончарство, малювання акварельними фарбами, складання квіткових композицій. Бонус: поки руки зайняті, ви можете побути наодинці зі своїми думками.
8. Пам’ятайте про почуття міри
Хюгге прославляє прості задоволення. Але це не означає, що не треба себе обмежувати. 10 солодких булочок з корицею – це вже не хюґе, а харчовий розлад. Адже навіть після п’ятої відчуття задоволення втрачається. Тому данці виділяють певний час, щоб посмакувати тим, що їм подобається. Наприклад, вихідний день. «Солодкість забороненого плоду – невід’ємна частина ритуалу хюґе», – пояснює автор.