Офіційно зареєстрованих знаків дорожнього руху англійською — понад тисячу. Адже є ще локальні і неофіційні. Почнете розбиратися в цьому — знайдете чим себе зайняти на найближчий рік.
Знаки дорожнього руху у США
Ось кілька десятків прикладів, щоб ви уявляли, як вони виглядають.
Keep Right — Тримайте праву сторону- Caution Speed Bump Ahead — Обережно, попереду лежачий поліцейський
- Bike Route — Велодоріжка
- Hospital – Лікарня
- Phone — Телефонна будка
- Arrow signs — Стрілки
- Pedestrian crossing – Пішохідний перехід
- Traffic lights — Світлофор
- One way road — Односторонній рух
- School or pedestrian crossing near school — Школа або перехід біля школи
- Navigation signs (airport, camping, hospital) — Покажчики (аеропорт, кемпінг, лікарня)
- Do not pass — Обгін заборонено
- Caution — Увага (небезпечна ділянка)
- Caution Children – Обережно, діти
- Two-way traffic — Двосторонній рух
- Winding road — Звивиста дорога
- Sharp turn right – Різкий поворот направо
- Sharp turn left – Різкий поворот наліво
- Bump — Лежачий поліцейський
- Stop – Стоп
- Yeld — Поступися дорогою
- Speed limit ahead — Попереду обмеження швидкості
- Golf cart crossing — Проїзд гольф-карт.
- Hill – схил
- Pitch in — Викид сміття
- Speed limit 20 — Обмеження швидкості 20 миль
- Do not enter — Прохід/проїзд заборонено
- Dead end – Тупик
- Buckle up — Пристебніться
- Workers in road ahead — Робочі на дорозі
- One way left — Дорога лише наліво
- No U-turn — Розворот заборонено
- Deer crossing – Олені перебігають дорогу
- Bears alert – Обережно, ведмеді
- Children at play — Діти грають
- Parking navigation — Навігація до паркування
- Hurricane evacuation route – Нехай евакуації на випадок урагану
Маркування шосе у США
Кожен американський штат існує автономно, може приймати власні закони, зокрема власні правила дорожнього руху. Це часто призводить до проблем. Наприклад, людина приїжджає зі штату, де машину можна залишати на ніч на парковці до штату, де цього робити не можна, і отримує штраф.
Є в Америці специфічні дорожні знаки для окремих штатів. Такі можна зустріти у Техасі, Каліфорнії, Міннесоті та інших. Але найцікавіше це маркування шосе. Вона відрізняється у кожному штаті.
Єдиний стандарт прийнято лише для трас державного значення (interstate highways — шосе між штатами). Такі траси маркуються стандартними щитками Interstate schield та national schield. А ось шосе всередині штату промарковані більш креативно.
На деяких вказівниках намальовані межі штату. Такі щитки можна зустріти, наприклад, в Арізоні чи Луїзіані. Десь зображено символ штату (наприклад, портрет Джорджа Вашингтона в названому штаті). Є й простіші знаки. Наприклад, у Монтані чи Техасі використовуються просто прямокутні щитки з номером хайвею та назвою штату. На цій карті можна побачити всю різноманітність маркування.
На американських дорожніх знаках використовують милі чи кілометри
Основною одиницею вимірювання дистанції на дорозі США є милі. Відповідно, і дорожні покажчики теж показують обмеження швидкості mph (miles per hour). Одна миля приблизно дорівнює 1,6 км. Тобто обмеження швидкості 50 миль на годину означає 80 км/год.
Але, як це часто буває з американськими одиницями виміру, не все так просто. Іноді у деяких штатах можна зустріти метричні дорожні знаки. На них під числом буде написано km/h, щоб акцентувати увагу на тому, що йдеться саме про кілометри.
На британських дорожніх знаках використовують милі чи кілометри
У Британії швидкість та відстань також вимірюють у милях та милях на годину. Європейцям, які часто бувають у Великій Британії, це не подобається, але що вдієш. Треба звикати.
Загалом у Сполученому Королівстві використовується шість видів обмежень швидкості: 20, 30, 40, 50, 60 та 70 миль на годину. У Євросоюзі обмеження різноманітніші: від 30 до 140 км/год, а також Німеччина з її безлімітом. На більш коротких дистанціях як одиниця виміру використовується ярд. Один ярд приблизно дорівнює 0,9 метра. В одній милі – 1760 ярдів.
Британські дорожні знаки
Вони мають однаковий дизайн по всій країні та приведені до загального стандарту. Це вже добре. Ось погляньте на приклади.
- Camping (300 yards) – Кемпінг через 300 ярдів
- Danger – Небезпека
- Failing – Обвал
- Fire station — Пожежна станція
- Give way — Поступися дорогою
- Speed limit (30) — Обмеження швидкості (30 миль на годину)
- National speed limit — національне обмеження швидкості (залежить від типу транспортного засобу)
- No entry — Проїзд заборонено
- No U-Turn — Розворот заборонено
- One way right — Єдина дорога праворуч
- Pelican crossing — керований пішохідний перехід (світлофор за кнопкою)
- Pelican crossing — Проїдьте обережно
- No right turn — Дороги праворуч немає
- No through road — Дороги прямо немає
- Parking — Автостоянка
- Pedestrian crossing – Пішохідний перехід
- Pelican crossing (wait) — Пішохідний перехід (зачекайте)
- Picnic spot (150 yards) – Місце для пікніка через 150 ярдів.
Чи діють українські права у Великій Британії та США
Законодавство Великобританії дозволяє керувати транспортним засобом із іноземних прав протягом 12 місяців з моменту в’їзду до країни. Це стосується і України та інших країн. Тому вирушаючи на острови з туристичною чи іншою метою на строк до року, можна про це не переживати.
Це правило актуальне і для власників посвідки на проживання. Навіть будучи резидентом Сполученого Королівства, ви все ще можете їздити за своїми правами дванадцять місяців.
Після закінчення цього терміну, якщо ви плануєте залишатися у Великій Британії та водити там машину, вам потрібно отримати місцеву driving license. З Україною діє угода про взаємне визнання посвідчень водія, тому громадянин України може обміняти свої права на британські без іспитів. Проте підтягнути місцеві правила дорожнього руху все одно буде зайвим.
У США все складніше. Штати офіційно не визнають іноземні посвідчення водія, українські в тому числі. Найкраще, що ви можете зробити — це оформити МВУ (міжнародне посвідчення водія). Його можна замовити як у себе в країні, так і у Штатах. Там це коштуватиме $60. Оформляється документ за годину. Це щось на зразок міжнародного зразка посвідчення водія. При цьому оригінал ви все одно повинні возити із собою.
Американське посвідчення водія отримати не так просто. Для цього потрібно бути законним резидентом, мати страховку на автомобіль, прописку та social security number. Натомість права в США використовуються так само повсюдно, як у нас паспорт. Це повноцінне посвідчення особи.
Термін дії прав та умови їх отримання відрізняються від штату до штату. Прогугліть це на американських сайтах або дізнайтесь особисто.