Макатон – це мовна програма, мета якої – дати можливість комунікації людям з обмеженими фізичними та інтелектуальними можливостями. Макатон використовує одночасно жести, графічні символи і мову.
Макатон методика
Головна відмінність макатону від інших програм AAC (Augmentative and Alternative Communication) – це використання подвійних знаків (жест + символ) і, як наслідок – комплексний вплив на реципієнта (задіюються різні канали сприйняття інформації).
Слід пам’ятати про те, що макатон – це НЕ вид терапії, це допоміжна система, яка дозволяє людині спілкуватися. Паралельно з використанням макатона, як правило, йде інтенсивна логопедична робота. Макатон – перш за все допоміжний вид комунікації, і лише в разі коли промова неможливо, він стає альтернативним.
Програма була створена Маргарет Уокер в Британії в 70-х рр. Зараз макатон використовується в більш ніж 40 країнах. З відомих – Baby Sign Language в Каліфорнії, відеоролики автора переводять на російську мову, це прекрасно.
Не слід плутати макатон і мову жестів, яку використовують глухонімі. Макатон – це система спрощених жестів, які легко показати і, що найголовніше, легко зрозуміти. З мови глухонімих в спрощеному варіанті запозичуються тільки деякі, часто абстрактні поняття.
У 2003 р з’явилася перша, експериментальна версія Основного Словника (450 слів повсякденного вжитку). Кожному поняттю відповідає жестова знак і графічний символ (більшість символів були запозичені з британської версії програми). До 2008 р Експериментальна версія була підтверджена, в 2010-2011 рр. зазнала деяких змін і в такому вигляді існує до цих пір.
Словник макатона
Словник макатона – чітко структурована система. Кількість понять Основного Словника обмежена (всього близько 450 слів). Туди входять поняття, пов’язані з повсякденним побутом і оточенням людини (сім’я, їжа, предмети, тварини, будівлі, погода, час, числа, почуття, відносини, основні дієслова дії і т.д.). Всього в Основному Словнику 8 рівнів (пов’язаних також з рівнем складності) + 9 рівень – додатковий.
Створення Основного Словника відбувалося на основі наступних принципів:
– обмеження кількості слів, використання ключових понять, що характеризуються високою функціональністю.
– організація рівнів Словника відповідно до комунікаційної значимістю (на першому місці опинилися слова, що дозволяють виразити потреби людини і домовитися зі співрозмовником) а також рівня складності (навчання поділено на етапи).
– персоналізація Словника, можливість пристосування його до індивідуальних особливостей людини.
– одночасне використання мови, жестів і символів.
Приклад слів 1 рівня:
Мама, тато, брат, сестра, бабуся, дідусь.
Напій (пиття), печиво, обід, їжа, вода.
Туалет, ліжко, стілець, стіл, раковина, ванна, душ.
Будинок, машина, автобус, трамвай. (+ «Їхати» на кожному з перерахованих видів транспорту).
Я, ти, Де ?, Що ?, тут, там.
Спати, пити, їсти, дивитися, бачити, стояти, встати, сісти, приходити, йти, вмиватися, мити руки, мити що-небудь, митися, приймати душ, давати.
Ще, добре, неслухняний, слухняний, так, ні, будь ласка, спасибі, привіт, поки, здрастуйте.
От і все. Таких рівнів 8 + 1.
Для людей з великими комунікаційними потребами існує Додатковий Словник (близько 7000 слів). У ньому слова розділені за категоріями: люди, професії, транспорт, почуття, хобі і т.д.
Жести макатона
Мануальні знаки макатона були вироблені в результаті експериментальних досліджень із здоровими дітьми дошкільного віку і потім підтверджені в роботі з дітьми з обмеженими можливостями. В програми увійшли жести, які найбільш часто, спонтанно використовуються дітьми для позначення понять, а також ті, які були частиною природного спілкування. Деякі жести були запозичені з мови глухонімих (в спрощеному варіанті). Верифікація програми тривала 4 роки, тільки після цього з’явилася остаточна версія.
Вибір жестів також характеризувався їх лаконічністю і ясністю і простотою виконання. Деякі жести мають 2 варіанти – для двох або однієї руки.
ГРАМАТИКА
Макатон може використовуватися як допоміжна програма (в цьому випадку дружність мова використовується одночасно з промовою, коли з’являється ясна мова, жести прибираються) або як альтернативна (коли жести полность заміщають мова).
Разом з жестами завжди використовується граматично правильно мова. Це дуже важливе правило. При цьому жести використовуються на трьох рівнях:
1) Ключовий рівень: жести відображають лише ключові поняття.
2) Функціональний рівень: жести відображають лише дієслова дії.
3) Повний рівень: жести відображають більшість слів у висловленні.
Повна версія дружності мови призначена або для користувачів з високими пізнавальними і інтелектуальними здібностями (в цьому випадку макатон – один з етапів перед переходом на більш високий рівень, наприклад – елементи жестової мови глухонімих), або для людей з комплексними порушеннями розвитку (наприклад, коли до розумову неповноцінність додається глухота), оточення яких використовує мову глухонімих.
Жестами в макатоні завжди супроводжується відповідний вираз обличчя, інтонація, рухи тіла, просторова орієнтація. Багато жести розрізняються залежно від того, про кого йде мова – про мене, або про співрозмовника. Жест «дивитися», наприклад, використовується з зазначенням напрямок – на що дивитися. Оскільки знаки використовуються разом з мовою, темп їх – абсолютно природний і спокійний.
Макатон картинки