Звичайно, говорити про літературу, авторів, їхні твори можна багато і довго. Цікаво дізнатися про долі людей, які часто жили давним-давно, а їх імена пам’ятають до сих пір, їх твори перечитують з покоління в покоління. Адже як би не змінювалися реалії, основні теми залишаються актуальними: добро і зло, любов, вірність, зрада, дружба … Та й про сучасних авторів не варто забувати. Ніхто не знає, чи будуть їх пам’ятати століттями, але імена їх звучать голосно зараз. Тиражі зашкалюють, а значить, вони теж варті уваги. Про всіх розповісти в одній статті просто неможливо. Тому представляєм вашій увазі добірку з 6 авторів. Готові? Тоді приємного читання 🙂
Почнемо з Джейн Остін (Jane Austen)
Вона народилася і жила в родині священика. Крім неї у батьків було ще шестеро хлопчиків і одна дівчинка, з якою у Джейн склалися самі близькі стосунки. Один із її творів навіть присвячено сестрі – “Прекрасна Кассандра” (The Beautiful Cassandra). Жили вони бідно. Заміж Джейн не вийшла і в 30 років наділа чепчик, тим самим оголосивши себе старою дівою. В основному свою освіту і любов до літератури Міс Остін отримала від батька, який навчив її читати і прищепив хороший смак. Далеко від свого будинку Джейн відлучалася, а новини про події в країні і світі отримувала в основному з листів братів і їхніх дружин, з якими вела активну переписку.
Найбільш відомі твори Джейн Остін це “Нортенгерське абатство” (Northanger Abbey), “Гордість і упередження” (Pride and Prejudice), “Почуття і чутливість” (Sense and Sensibility). На жаль, не всі вони були видані за життя, а визнання прийшло до неї лише посмертно. Ось така історія великої письменниці – бідної дівчини з провінції, такої відомої в сучасному світі.
Артур Конан Дойл (Arthur Conan Doyle)
Мабуть немає жодної людини, яка не чула б про його “Шерлока Холмса” (Sherlock Holmes). Скільки було екранізацій (223 !! за даними на жовтень 2019 р), фільми, серіали … А популярність “Шерлока» не затихає, хоча сам автор сподівався прославитися своїми історичними романами, називаючи розповіді про Шерлока Холмса “дрібничками”. Сам Артур за освітою був медиком, хоча батьки займалися мистецтвом. Свій літературний талант він отримав від матері, яка мала славу непоганої оповідачки. Навчаючись в коледжі, Конан Дойл написав свої перші твори, які публікувалися в колледжскій газеті. В кінці свого навчання в університеті і після неї він практикував свої медичні навички, працюючи корабельним лікарем. Після цих подорожей і були написані пригодницькі розповіді. Потім Артур Конан Дойл все ж зробив свій вибір на користь літератури і повністю переключився на написання книг. Він писав зовсім в різних жанрах, вважаючи історичний роман найсерйознішим з них і мріючи прославитися саме в цій ролі.
Однак після публікації в журналі Strand оповідань про Шерлока Холмса читачі чекали від Конан Дойля все нових і нових історій про геніального сищика. На момент виходу “Собаки Баскервілів” (The Hound of the Baskervilles) в 1900 році Артур Конан Дойл був найбільш високооплачуваним автором у світі. Конан Дойл хотів стати відомим в історичному жанрі, а не детективному. Проте детективи ж у нього вийшли приголомшливі.
Агата Крісті (Agatha Christie)
Твори Агати Крісті стали одними з найбільш публікованих за всю історію людства, поступаючись тільки «Біблії» і роботам іншого англійського автора – відомого Вільяма Шекспіра. Взагалі існує думка, що вона стала писати детективи через або завдяки спору зі своєю сестрою. Її сестра Мадж (теж займалася літературною діяльністю) висловлювала свої сумніви, що у Агати вийде написати щось вартісне, що можна буде опублікувати. Так в 1920 році побачив світ її перший роман «Загадкова пригода в Стайлзі» (The Mysterious Affair at Styles), за який вона отримала 25 фунтів стерлінгів.
Агата Крісті також є драматургом. Її п’єса «Мишоловка» (The Mousetrap) вперше була поставлена в 1952 році і до цих пір безперервно демонструється на театральних підмостках. За свої досягнення Агата Крісті була нагороджена орденом Британської імперії в 1956 році, а пізніше також отримала дворянський титул. Найбільш відомі твори «Вбивство в Східному експресі» (Murder on the Orient Express), «Десять негренят» (Ten Little Niggers), «Вбивство Роджера Екройда» (Murder of Roger Ackroyd), «Скорчений будиночок» (Crooked House), «Смерть на Нілі» (Death on the Nile) та інші.
Вільям Шекспір (William Shakespeare)
Про цього поета і драматурга ви безумовно чули і багато знаєте. Постараюся написати щось не таке побите, як to be or not to be (бути чи не бути), хоча без цього виразу світова література точно збідніє. Отже, кілька фактів про Шекспіра:
дружину Вільяма звали Енн Хетуей (Anne Hathaway), точно так же, як сучасну актрису. У них народилася дочка, а потім двійнята – хлопчик і дівчинка;
по-справжньому він став популярний лише в XIX столітті, коли схиляння перед творчістю Шекспіра стало настільки масовим, що Бернард Шоу назвав це «bardolatry» (bard – бард, їм називали Шекспіра + idolatry – поклоніння ідолу), що в перекладі з англійської означає «бардопоклонство»;
театральна трупа Шекспіра називалася «Слуги лорда-камергера». У той час Британією правила королева Єлизаветі I, а вищу придворну посаду – лорд-камергер – займав Генрі Кері, який був покровителем Шекспіра і його трупі. Потім на троні Єлизавету змінив Яків I, який видав трупі королівський патент, а заодно вони отримали нову назву “Слуги Короля”;
звіти про покупки Шекспіром нерухомості і його інвестиціях показують, що трупа зробила його багатою людиною. У 1597 році він купив другий за розмірами будинок в Стратфорді – Нью-Плейс (New Place); достовірно невідомо, але дуже ймовірно, що Шекспір залишався не тільки драматургом, а й актором в своїх п’єсах практично до кінця життя.
Чарльз Діккенс (Charles Dickens)
Батьки Діккенса за волею долі не могли забезпечити вісьмом дітям безбідного життя. Страшні злидні, нескінченні борги, що торкнулися юного письменника, згодом були виражені в його роботах.
У 1824 році батько романіста потрапив в страшну боргову яму, грошей в сім’ї катастрофічно не вистачало. Згідно з державними законами Великобританії того часу кредитори відправляли боржників в спеціальну в’язницю, куди і потрапив Джон Діккенс. Дружина і діти кожні вихідні також утримувалися в місці ув’язнення, вважаючись борговими рабами.
Життєві обставини змусили майбутнього літератора рано вийти на роботу. На фабриці з виробництва вакси хлопчик отримував мізерну оплату – шість шилінгів в тиждень, але фортуна посміхнулася нещасної сім’ї Діккенса.
Після звільнення батька Чарльз продовжив працювати на фабриці і вчитися. У 1827 році закінчив Веллінгтонську академію, а після закінчення його взяли в адвокатську контору на посаду молодшого клерка. Тут хлопець трудився протягом року, а, освоївши стенографію, вибрав професію вільного репортера. Кар’єра молодого письменника пішла в гору, і його запросили до редакції «Монінг Хронікал».
Найкращі книги Чарльза Діккенса: «Пригоди Олівера Твіста» – найвідоміший роман Діккенса. Стара добра Англія неласкава до сиротам і вбогим дітям. Історія хлопчика, який залишився без батьків і вимушеного поневірятися по похмурих нетряхЛондона. Перипетії долі маленького героя, численні зустрічі на його шляху і щасливий кінець важких і небезпечних пригод – все це викликає непідробний інтерес у безлічі читачів по всьому світу.
Роман «Великі надії» не потребує представлення – величезна кількість театральних постановок і екранізацій постійно тримають його в поле зору читачів.
Герой роману «Великі надії», молода людина Філіп Пірріп (або просто Піп), прагне стати «справжнім джентльменом» і домогтися положення в суспільстві. Але його чекають розчарування. Гроші, обагрені кров’ю, не можуть принести щастя, а «світ джентльменів», на який Філіп покладав стільки надій, виявився ворожим і жорстоким.
«Різдвяні повісті» були написані Діккенсом в 40-х роках XIX століття. У цих історіях головними персонажами є феї, ельфи, привиди, духи померлих і … звичайні англійці. У них казка переплітається з реальністю, а жахи потойбічного світу не поступаються жорстокості навколишньої дійсності. Чарівне, страшне і в міру морально-виховне читання на всі часи.
Джоан Роулінг (Joanne Rowling)
Книги про Гаррі Поттера (Harry Potter) підкорили весь світ, зробивши серію найбільш продаваною в світовій історії. Сама Джоан родом з небагатої сім’ї. Займалася філологією. Опинившись в скрутному становищі – без свого будинку, без роботи, без чоловіка, з дитиною на руках – стала займатися тим, що їй дійсно було близько і цікаво. Так, історія про хлопчика зі шрамом на лобі зробила Джоан Роулінг найбільш високооплачуваною письменницею 2019 року за версією Forbes.
Крім серії книг про Гаррі Поттера Роулінг пише романи для дорослої аудиторії. У квітня 2013 року було опубліковано книга «Поклик зозулі» (The Cuckoo’s Calling), дебютний роман автора Роберта Гелбрейта (Robert Galbraith), псевдонім Джоан Роулінг. Дуже скоро інформація про те, що Гелбрейт це насправді Роулінг, стала відома і продажі збільшилися на 4000%. Також Джоан Роулінг є сценаристом, продюсером і бере участь в благодійності.