Англійські види спорту

Роль спорту у британській культурі

Великобританія – батьківщина багатьох сучасних видів спорту. Англійці з давніх-давен відрізнялися підвищеним інтересом до спорту, конкуренції, чесної гри, розумних правил. Більшість сучасних британців захоплені спортом тією чи іншою мірою: одні грають, інші пристрасно вболівають, байдужих майже немає.

У вихідні дні британці виходять у парки та на спортивні майданчики, щоб зіграти у футбол, теніс, бадмінтон. Багато жителів Великобританії перебувають у аматорських спортивних клубах. Часто влаштовуються змагання між аматорами та професіоналами – це звичайна практика.

За розвиток спорту у Великій Британії відповідає міністр освіти та наук. Державний бюджет виділяє досить великі кошти на створення центрів фізичної культури, просування національних команд для участі у міжнародних змаганнях та роботу організацій розвитку спорту. Багато компаній та приватних осіб роблять пожертвування на розвиток британського спорту.

Історія спорту у Великій Британії

Найстарішими британськими видами спорту можна назвати полювання, риболовлю, стрибки та стрілянину – розваги, які були популярні у аристократії. До кінця 16 століття відноситься перша згадка про гру в крикет. У 18 столітті у Шотландії з’явився гольф, а Англії – академічне веслування. У 19 столітті у Великій Британії стали грати у регбі, футбол і бадмінтон, займатися легкою атлетикою та боксом. Футбол став популярним серед робітничих класів, гольф – серед середнього класу, а у крикет із самого початку появи грали представники вищого класу.

Великі змагання з багатьох видів спорту також вперше відбулися у Великій Британії. Ще 1660 року пройшла перша регата. В 1709 в Англії відбувся перший матч з крикету, а в 1781 – футбольний турнір. Шаховий турнір теж уперше був проведений у Великій Британії – у 1851 році.

Спорт зіграв велику роль формуванні англійського менталітету. Англійська асоціація футболу, Союз регбі, збірна Англії з крикету мають величезний вплив на англійську ідентичність.

Футбол

Футбол – основний національний вид спорту у Великій Британії. Він виник у Середні віки, а в 19 столітті почав процвітати та завоював любов у всього населення. У середині 19 століття в Англії з’явився перший футбольний клуб, була заснована Футбольна асоціація та прийняті єдині правила гри, запозичені у престижних приватних шкіл, у яких цей вид спорту був дуже популярним. Повна назва гри англійською – association football, тобто «футбол за правилами асоціації».

Кожна країна у складі Великобританії має окрему футбольну асоціацію та власну збірну. Системи футбольних ліг у них також різні. Найкраще футбол розвинений у Англії. Тут проводяться кілька кубкових турнірів на різних рівнях: Кубок Англії, Кубок Футбольної Ліги, Трофей футбольної ліги та інші. Збірна Англії – найстаріша у світі. Вона входить у вісімку збірних, які будь-коли вигравали Чемпіонат світу з футболу.

Футбол – найулюбленіший вид спорту у британців. Найпопулярніші англійські клуби – Манчестер Юнайтед, Ліверпуль, Арсенал, Челсі, Манчестер Сіті. Вболівальники в Англії – одні з найвідданіших та найактивніших у світі. Англійські фанати відомі хуліганством та насильством, але останнім часом цей рух пішов на спад.

Регбі

Регбі – популярний у Великій Британії контактний вид спорту, багато в чому схожий на футбол. Він виник у 19 столітті в Англії, ймовірно, у приватній школі міста Регбі. Тоді всі ігри з м’ячем називали футболом, але правила у різних місцях розрізнялися, існувало безліч різновидів гри. У місті Регбі грали у такий футбол, де можна було торкатися м’яча рукою.

У 1863 році футбол та регбі офіційно розділилися. Футбольна асоціація ухвалила правила, що не допускають торкання м’яча. 1871 року з’явився Регбійний союз Англії. Тоді ж відбувся перший офіційний матч. Через сторіччя регбі став поширюватися по всьому світу, з’явився чемпіонат світу.

Як і у футболі, у грі регбі змагаються дві команди, кожна з яких має потрапити м’ячем у ворота або занести м’яч у залікову зону опонента. При цьому можна грати руками, і це головна відмінність від футболу.

Регбі теж можна назвати одним із улюблених видів спорту у британців. Багато жителів Великобританії грають у регбі як любителі, також ця гра популярна у вболівальників.

Гольф

Гольф – шотландський винахід. За легендою, гру винайшли пастухи, які під час відпочинку влаштовували таку розвагу: палицями заганяли каміння в кролячі нори. У примітивному вигляді гольф існував ще в 14 столітті під назвою “гоуф”. У 15 столітті влада забороняла в нього грати, оскільки гра заважала навчанню лучників. Але гольф не зник, у нього продовжували грати. А вже у 17 столітті гольф вийшов за межі Британських островів та з’явився в Європі. У 19 столітті правила гольфу остаточно оформилися у тому сучасному вигляді.

У гольф грають на спеціально підготовлених майданчиках, на яких розміщуються кілька лунок – стандартна кількість це 18. На полі можуть бути різні перешкоди: дерева, трава, вода, пісок. Кожен учасник повинен провести м’ячик для гольфу у лунки у певній послідовності. Грають декількома ключками, які бувають різних видів – з різними кутами поверхні, що б’є, різними вагою та іншими характеристиками. За гру можна використовувати не більше 14 одиниць ключок.

Гольф далеко не такий видовищний, як футбол чи регбі. Британці вважають за краще самі грати в гольф. Гра популярна у аристократів та представників середнього класу. Вона потребує більше фінансових витрат, ніж багато інших видів спорту.

Крокет

Крокет – англійська спортивна аристократична гра, маловідома у світі. Багато хто знає її завдяки книзі «Аліса в країні чудес» Льюїса Керролла – у 8 розділі проводиться матч за крокетом. Правила гри були зафіксовані в 1856, а в 1868 був відкритий Всеанглійський клуб по крокету. Гра була дуже популярна якийсь час, але потім її витіснив великий теніс. Багато майданчиків для крокету перетворили на корти.

Крокет трохи нагадує гольф: замість ключок використовуються спеціальні молотки з ручкою, замість м’ячиків для гольфу більші м’ячі, а лунки замінені ворітцями. Гра проводиться на стандартному прямокутному полі, на якому комірці розставлені певним чином. Кулі потрібно проводити за заданим маршрутом.

У сучасному крокеті є кілька видів гри та кілька склепінь правил. Англійці віддають перевагу класичному англійському крокету – Association Croquet. Це не найпопулярніший вид спорту у Великій Британії, але є чимало любителів грати чи дивитися змагання.

Крикет

Крикет не слід плутати із крокетом – це різні ігри. Крикет – гра з бітами і м’ячем, що чимось нагадує бейсбол. Бейсбол теж зародився в Англії: історики вважають, що гра під назвою creag, в якій в 1301 брав участь Едуард II, була ранньою формою крикету. Достовірні згадки про крикет належать до 1598 року. У 18 столітті гра стала національним та улюбленим видом спорту англійців. Вже в середині 19 ст. було організовано міжнародне турне англійської збірної з крикету. Початок 20 століття вважається золотим часом для крикету в Англії та в усьому світі, пізніше його популярність спала.

У крикеті дуже складні та деталізовані правила. Поле для гри має форму еліпса, в середині якого розташований пітч – невеликий земляний майданчик. У крикет грають дві команди з 11 гравців. Кожна по черзі подає та відбиває м’яч. Відбити кидок потрібно так, щоб м’яч відлетів на кінець поля або далеко від супротивників, щоб встигнути перебігти на інший кінець пітчу.

Крикет далеко не динамічний і видовищний вид спорту, але англійці люблять його дивитися. Змагання тривають довго – зазвичай 6-7 годин, або навіть не один день. На стадіонах зазвичай трохи вболівальників. Віддані фанати крикету дивляться матчі наживо, вони приносять із собою їжу та напої та з цікавістю спостерігають за тим, що відбувається на полі. А решта вболівальників вважають за краще стежити за грою по телевізору, радіо або навіть по телефону – існує спеціальний номер, за яким можна дізнатися про поточний рахунок.

Теніс

До 19 століття в Англії грали на зразок тенісу в приміщеннях. Гра виникла в Середньовіччі в європейських монастирях, пізніше в неї грали французькі та англійські королі. Нині вона називається реал-теніс. А у 19 столітті з’явився сучасний теніс – так званий лаун-теніс. Створенням правил та поширенням гри займався англійський майор Волтер Уінгфілд. Теніс став миттєво популярним, лише за кілька років у нього стали грати по всьому світу. У 1877 році був проведений перший турнір з тенісу в Вімблдоні.

Назва гри «теніс» походить від слова tenez, що по-французьки означає «тримайте». Правила тенісу майже не змінилися з 1875 року – згодом було введено вирішальний гейм, змінено систему заліку очок та жеребкування.

Сьогодні теніс вважається таким же споконвічно англійським видом спорту, як і футбол. Звичайні жителі Великобританії часто грають у теніс на аматорському рівні, але найбільше люблять відвідувати ігри. Загалом тенісні вболівальники найчастіше відносяться до вищих класів, ніж футбольні. Теніс – видовищний вид спорту, а Вімблдонський турнір – одна з найефективніших та найяскравіших подій в Англії. Досі на цьому чемпіонаті прийнято традиції 19 століття – продаж квитків через каси на стадіоні, полуниця зі вершками та холодний слабоалкогольний напій «Піммс» під час матчу, відбір дітей для підбирання м’ячиків та багато іншого.

Веслування

 

Гребний спорт також зародився в Англії. У 16 столітті човнярі на Темзі, що перевозили вантажі та пасажирів, любили влаштовувати між собою змагання. Веслування було популярним і в англійських університетах, перетворившись на студентський вид спорту. У 1829 році пройшла знаменита човнова гонка – змагання з веслування між Оксфордом і Кембриджем. Наприкінці 19 століття виникли міжнародні змагання.

Спочатку гребля вважалася аристократичним видом спорту. Нею займалися учні найкращих приватних шкіл, студенти провідних університетів, вихованці сімей із вищого класу. Наразі ситуація трохи змінилася, гребний спорт став поширюватись і серед інших класів. Гребні клуби відрізняються демократичним характером, тому веслування продовжує бути популярним.

Серед інших національних, історично англійських видів спорту можна назвати бокс, бадмінтон, снукер, водне поло, скачки, шаффлборд, сквош.



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *